CART

0 Głupiec

0 – Głupiec, Szaleniec, Błazen

Pierwsza karta tarota to głupiec. Jak wspomniałem, w poprzednim artykule, reprezentuje ona nas samych. Dlatego też oznaczona jest numerem 0. To początek drogi, długiej i niebezpiecznej, co zazwyczaj jest wyrażone w symbolach obecnych na karcie.

Tarot Marsylski

Postać błazna w podróży. Zwrócony w prawo co oznacza drogę ku świadomości. W prawej dłoni ma laskę, wsparcie w podróży. W lewej tobołek na kijku, mówi się iż skryta w nim jest perła świadomości. Błazen tu symbolizuje niefrasobliwość, dziecięcą naiwność i wynikającą z niej odwagę. Gdyby wiedział co go czeka, nie był by taki pogodny. Porzucił to co znane i wyruszył w nieznane. Za nim znajduje się pies, lub kot. Nie jest to jednoznacznie określone. Rozrywa portki nie niezważającemu na niego błaznowi. Może być przestrogą przed tym co może czekać podróżnika, może też być siłą która go goni by ten nie zawrócił po to co właśnie porzucił. Może też symbolizować siłę która ciągnie go z powrotem. Albo wszystko to na raz. Bohater jednak na to nie zważa, dalej podążając drogą.

 

 

Tarot Rider Waite

W tarocie Rider Waite mamy postać głupca zwróconą w kierunku ostatniej karty “Świat”. Za jego plecami jest słońce, tuż przed nim przepaść której nie dostrzega. W prawej ręce ma laskę, na niej zawieszoną torbę w której może być ukryta wcześniej wspomniana perła. Laski nie używa jako pomocy w kroczeniu drogą. Jedynym co może głupca ostrzec, przed niebezpieczeństwem, jest biały pies – który może symbolizować rozum. Jednak głupiec zachwycony i naiwny, z kwiatkiem w lewej dłoni, wraz z następnym krokiem może runąć w przepaść. … a znajduje się bardzo wysoko, co sugerują, widoczne za nim, ośnieżone szczyty.

 

 

Thoth Tarot

Tutaj głupiec jest Powietrzem lub Pustką, czystą kartą, wcieleniem niewinności. Zawiera w sobie męskie elementy ognia i powietrza – różdżkę i miecz; żeńskie elementy wody i ziemi – kielich i worek pentakli z symbolami planet. Na głowie nosi czapkę błazna i rogi Bachusa, jest to tzw. „Green Man” (ang. Zielony Człowiek) wiosny, wielki Głupiec Celtów, Parsifal. Otoczony tęczą która wychodzi z jego serca i do niego powraca, reprezentuje Harpokratesa, Egipski symbol młodzieńczej płodności.

 

 

 

 

Dark Grimoire

Postać głupca ma twarz Lovecrafta. Jest związany, unieruchomiony, siedzi i zachowuje stoicki spokój wobec otaczającego go chaosu koszmarnych postaci, które to w każdej chwili mogą go rozszarpać. Nad jego głową wisi lampa, mogąca symbolizować „Świadomość”. Wokół niej latają muchy, atmosfera jest przygnębiająca niczym w koszmarnym śnie. Nie można jednak stwierdzić by było to pomieszczenie zamknięte, w tle widać odległe zabudowania.
Fizyczne zniewolenie może wskazywać na to iż rozumie on, że jest bezradny wobec sytuacji w której się znalazł i może tylko obserwować. Nie zawsze jesteśmy panami swojego losu i niekiedy trzeba się z tym pogodzić. Czasem po prost brakuje nam narzędzi by odróżnić prawdę od fikcji.

 

 

Powrót do wstępu.

Czytaj Dalej

Obrazy kart zaczerpnięte ze strony http://www.albideuter.de/